Pred vyše mesiacom poslalo slovenské ministerstvo ruskej vláde list s požiadavkou o akcie. Hovorca ministerstva Maroš Havran včera potvrdil, že ruská strana prejavila záujem o dohodu. "Prebieha intenzívna komunikácia. Keďže ide o veľmi citlivú záležitosť, a takou je aj situácia okolo Jukosu, je predčasné poskytovať viac informácií," povedal Havran.
Ak by ruská strana súhlasila, minister hospodárstva Pavol Rusko počíta s dvoma možnosťami: buď štát odkúpi tento podiel a následne vyhlási verejnú súťaž, alebo za súhlasu ruskej vlády sa tento podiel odpredá priamo novému záujemcovi, bez prechodu akcií na štát.
O podiel v Transpetrole už prejavil záujem Slovnaft, ktorý sa oň už raz uchádzal. "Máme stále záujem byť spolumajiteľmi Transpetrolu. Je to pre nás dôležitý nástroj spoľahlivosti dodávok ropy do našej rafinérie," vyhlásil prednedávnom generálny riaditeľ Slovnaftu Vratko Kaššovic. Úloha Transpetrolu je kľúčová, keďže prevádzkuje slovenskú časť ropovodu Družba, ktorý zabezpečuje prepravu ruskej ropy z ukrajinských hraníc na Slovensko, do Česka a strednej Európy.
Vláda predala 49-percentný podiel plus manažérsku kontrolu v Transpetrole v roku 2002 za 74 miliónov dolárov. Podiel nepatrí priamo Jukosu, ale jeho stopercentnej dcére Yukos Finance so sídlom v Holandsku. (tc)